فی نت
فی نت اولین و تنهاترین مرجع قیمت های شرکت های خدمات اینترنتی با امکان جستجو و مقایسه
انتخاب سرویس اینترنت از بین تعرفه شرکت های اینترنتی در ایران با خصوصیات مد نظرتان
محدوده سرعت (به مگابیت)
محدوده حجم ترافیک (به گیگابایت)
محدوده مدت زمان (به روز)
محدوده قیمت (به تومان)
انتخاب شهر محل استفاده از اینترنت
مکان تبلیغ شما در اینجا
      09199004804

اینترنت ماهواره ای چیست؟

دسته بندی مطلب : سرویسهای اینترنتی :

یکی از روش هایی که به تازگی برای دسترسی به اینترنت در اختیار کاربران قرار گرفته، اینترنت ماهواره ای است. هنگامی که امکان دسترسی به اینترنت معمولی و زمین میسر نباشد می توان از این فناوری استفاده کرد. با استفاده از این فناوری  می توان با سرعت بسیار بالا داده ها را دریافت یا ارسال نمود. این فناوری انواع مختلفی دارد. به همین دلیل ما می خواهیم در این مقاله به بررسی این مورد بپردازیم که اینترنت ماهواره ای چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

اینترنت ماهواره ای چیست؟

هنگامی که کاربران نتوانند از اینترنت زمین یاستفاده کنند یا کیفیت این نوع اینترنت پایین باشد، استفاده از اینترنت ماهواره ای کمک شایانی به کاربران خواهد بود. ماهواره هایی که در مدار زمین قرار دارند، وظیفه تامین این نوع اینترنت را بر عهده دارند. از آنجا که نیمی از جمعیت کنونی جهان از اینترنت با کیفیت محروم هستند، با ظهور این نوع فناوری شاهد تغییر و تحول روابط ارتباطی آنان خواهیم بود. برای اینکه داده ها با سرعت بالا دریافت و ارسال شوند به پهنای باز زیادی نیاز است. در اینترنت ماهواره ای با توجه به سرویس های انتخاب شده برای دریافت و ارسال داده هاف از پهنای باند گسترده و فناوری دی وی بی استفاد می شود. این موارد سبب می شود که داده های در این فناوری با سرعت بالای 400 کیلوبایت در دو ثانیه منتقل شوند.

انواع اینترنت ماهواره ای

  • اینترنت افلاین

این نوع اینترنت بیشتر با نام اینترنت رایگان شناخته می شود. زیرا در این حالت، نیاز به خرید اکانت و پرداخت هزینه وجود ندارد. اما محدودیتی که در این مورد وجود دارد این است که کاربران قادر هستند اطلاعات و داده هایی را دریافت کنند که از سوی سایر کاربران اینترنت افلاین ارسال شده باشد. در این نوع فناوری، افراد می توانند با تهیه کارت های دی وی بی، یک دیش ماهواره و LNB پیام ها و سایر موارد ارسالی از دارندگان اینترنت آفلاین را دریافت و با آنها ارتباط برقرار کنند. 

در این نوع اینترنت ماهواره ای با استفاده از روش های خاص از مک آدرس کاربران اصلی برای ارسال فایل ها یا دانلود استفاده می کنند. به همین دلیل برخی محققین می گویند نمی توان این این مورد نام اینترنت اطلاق کرد، بلکه بهتر است آن را با نام دانلود رایگان در نظر بگیریم.

  • اینترنت یک طرفه

این نوع اینترنت ماهواره ای تنها برای دریافت اطلاعات است. و اگر فرد بخواهد فرایند ارسال را انجام دهد ناچار است که از سایر روشهای اتصال مانند ADSL استفاده کند. عمده ترین مشکلی که به این نوع اینترنت نسبت می دهند نیز همین است که برای ارسال باید از روش های دیگر استفاده نمود. نکته دیگری که در مورد این نوع اینترنت باید به یاد داشته باشید این است که قبل از استفاده از این نوع سرویس شما باید حتما یک اکانت تهیه کنید. برای استفاده از این نوع اینترنت شما به کارت دی وی بی، دیش، LNB، اتصال های اینترنتی مانند ADSL و یک اکانت نیاز دارید. قطعا تمام این موارد برای شما هزینه در پی خواهد داشت. و ممکن است در مقایسه با سایر سرویس ها چندان مقرون به صرفه نباشد. 

  • اینترنت دو طرفه

برای استفاده از اینترنت ماهواره ای دوطرفه نیاز به ابزار و اخذ مجوز است. در این نوع اینترنت هم بخش ارسال هم بخش دریافت هر دو از طریق ماهواره انجام می شود. در این فناوری نیازی به استفاده از اتصال ADSL نیست. سرعت این نوع اینترنت ماهواره ای بالاست و کیفیت خوبی دارد، اما هزینه راه اندازی آن بسیار زیاد است. محدودیت های قانونی سبب کاهش تمایل افراد برای استفاده از اینترنت ماهواره ای دوطرفه برای مصارف خانگی شده است.