فی نت
فی نت اولین و تنهاترین مرجع قیمت های شرکت های خدمات اینترنتی با امکان جستجو و مقایسه
انتخاب سرویس اینترنت از بین تعرفه شرکت های اینترنتی در ایران با خصوصیات مد نظرتان
محدوده سرعت (به مگابیت)
محدوده حجم ترافیک (به گیگابایت)
محدوده مدت زمان (به روز)
محدوده قیمت (به تومان)
انتخاب شهر محل استفاده از اینترنت
مکان تبلیغ شما در اینجا
      09199004804

فناوری اینترنت VDSL چیست؟

دسته بندی مطلب : سرویسهای اینترنتی :

فناوری VDSL چیست؟

پیشرفت های فناوری سبب سهولت دسترسی به اینترنت شده است. تقریبا هر ساله نسل های جدید از فناوری های ارتباطی تولید و معرفی می شوند. هدف اصلی آنها کمک به کاربران در دسترسی به اهداف ارتباطی آنها است. جدیدترین نسل فناوری های ارتباطی VDSL است. به نظر شما فناوری VDSL چیست؟

معرفی نسل جدیدی از ADSL

در تعریف مختصر می توان اینگونه بیان کرد که VDSL نسل جدید فناوری ADSL است. این فناوری بر روی کابل های مسی انجام می شود. و در مقایسه با فناوری های قبل سرعت بالاتری دارد. با استفاده از این نوع فناور ، پهنای باندی در حدود 56 مگابیت بر ثانیه در اختیار کاربر قرار می گیرد. پهنای باند یان فناوری، بیش از 6 برابر مدل ADSL است. در مورد این فناوری، پهنای باند به فاصله تا سوئیچ های اینترنت وابسته است. این مورد به این معنی است که با افزایش فاصله از سوئیچ ها سرعت اینترنت و پهنای باند به شدت کاهش می یابد. باید به این نکته توجه داشته باشید که در فاصله های زیاد، سرعت اینترنت با استفاده از فناوری VDSL با سرعت ADSL برابر خواهد بود. 

همانطور که می دانید در اینترنت DSL فرکانس های نامتقارن دریافت و منتقل می شوند. اما در مورد فناوری VDSL سرعت دانلود و آپلود یکسان است. به همین دلیل از عبارت نامتقارن برای آن استفاده نمی شود. در مورد این فناوری، استفاده از خطوط تلفن به صورتی کارآمدتر و موثر است. به همین دلیل سرعت اتصال، دانلود و آپلود در مقایسه با فناوری های قبل افزایش یافته است. در فناوری VDSL سعی شده است که فاصله کوتاه تری برای انتقال سیگنال ها ایجاد شود. این مورد سبب کاهش احتمال افت در دریافت سیگنال ها و اتصال به اینترنت شده است.

تفاوت مودم های ADSL و VDSL

  • پهنای باند: همانطور که اشاره کردیم پهنای باند دانلود و آپلود در این فناوری نوین بیش از 6 برابر فناوری ADSL است. 
  • هزینه: در این مورد باید بگوییم هزینه راه اندازی و استفاده از نسل جدید DSL کمی بیشتر از فناوری های قدیمی تر است. 
  • فاصله کاربردی: در مورد سیستم جدید VDSL با افزایش فاصله، کارایی مودم و سرعت اینترنت به شدت افت می کند. اما در مورد فناوری ADSL دامنه کاربرد بسیار بیشتر از نسل های جدید است. 

نحوه راه اندازی

در حال حاضر در برخی از شهرهای کشورمان قابلیت راه اندازی این نوع سیستم های اینترنتی وجود دارد. می توایند از این نوع سیستم ارتباط یبرای محیط های خانگی، اداری، مسکونی  و تجاری استفاده کنید. شرکت مخابرات این نسل از خدمات اینترنت را با نام سرینو ارائه می دهد. به همین دلیل قبل از اقدام به راه اندازی این سیستم می توانید به سایت مخابرات وارد شده و اطلاعات لازم در مورد نحوه ثبت نام و راه انداز یاین سیتم را به دست بیاورید.

آیا برای استفاده از اینترنت VDSL به مودم خاص نیاز است؟

برای استفاده از این نوع فناوری باید از مودمی استفاده کنید که قابلیت پشتیبانی از این تکنولوژی را داشته باشد. برخی از مودم های گران قیمت ADSL از این قابلیت برخوردار هستند. اما در اغلب موارد شما برای استفاده از اینترنت VDSL باید یک مودم جدید تهیه کنید.